Plānot savu budžetu

Finanšu konsultanti iesaka plānot savu budžetu. Tādā veidā Jūs ne tikai spēsiet kontrolēt ienākumus, bet arī pasargāsiet sevi no parādiem vai pat atdosiet nesamaksātos! Tomēr ne visiem izdodas prasmīga budžeta plānošana. Lūk, iemesli,  kāpēc daži budžeta plāni piedzīvo neveiksmi un kā no tās izvairīties!

EUR

Jums nav budžeta

Pats primitīvākais, bet arī visbiežākais iemesls, kāpēc budžeta plāns cieš neveiksmi. Kas ir budžets? Budžeta definīcija ir “paredzamo ienākumu un izdevumu novērtējums”. Tas nozīmē, ka Jums ir līdzekļi, taču nav plāna, kā tos tērēt, un Jūs nesekojat, kur paliek nauda. Tērējot naudu neapdomīgi pastāv liela iespēja to pārtērēt un sākt dzīvot pāri saviem līdzekļiem. Lai gan izdevumi un dažkārt arī ienākumi, katru mēnesi atšķiras, tomēr ikvienam no mums ir konkrēta naudas summa, ar ko varam rēķināties. Tātad tas ir Jūsu budžets. Tāpēc, ja vēlaties kontrolēt tēriņus, apsēdieties un uzrakstiet budžeta plānu – visus paredzētos ienākumus un izdevumus.

Jūsu budžeta plāns neatbilst realitātei

Saprātīgs budžeta plāns parāda Jūsu patiesos ienākumus un izdevumus. Sāksim ar ienākumiem, piemēram,  Jūsu alga ir 1000 eiro mēnesī uz rokas. Tas it kā būtu Jūsu budžets, taču ne gluži, jo pastāv noteikta summa, kuru Jūs atdodat katru mēnesi par dažādām lietām un pakalpojumiem – dzīvokļa īre, komunālie maksājumi, aizdevuma ikmēneša apmaksa, apdrošināšana, utml. Tāpēc, plānojot budžetu, vispirms atņemiet obligātos maksājumus, kuru lielums ir salīdzinoši nemainīgs.

Reālitātei atbilstošs budžeta plāns ietver reālus izdevumus. Vislabākais piemērs šajā gadījumā ir pārtika; tieši šajā kategorijā daudzi mēdz nepareizi novērtēt savus tēriņus. Piemēram, ja Jūsu ģimenē ir 4 cilvēki, tad 25 eiro uz nedēļu par pārtiku, visticamāk, ir par maz. Protams, varbūt Jūs pērkat tikai vislētākās preces un tās, kurām ir atlaide. Tomēr ne jau visi produkti vienmēr ir aratlaidi, un dažas preces ir vienārši nepieciešamība. Tāpēc nepārvērtējiet par zemu savus izdevumus – domājiet reāli.

Advertisements

Birkas: ,

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: